NezaradenéMDV CENTRUM skialp výbava

Obsah:

  1. Kde si požičať skialpovú výstroj
  2. Čo je to Skialp / Skitouring
  3. Ako si vybrať Skialp lyže
  4. Ako si vybrať Skialp lyžiarky
  5. Viazania na Skialp
  6. Ako si vybrať Skialp pásy

1. Požičajte si kompletnú výbavu na váš prvý výšlap u našich partnerov

 

Jasná – Biela Púť

Veverica Šport
https://www.jasna-apartmany.sk/pozicovna
0905 627 504

Jasná – Lúčky

Bartek Ski
https://bartekski.sk/sk/pozicovna
0905 560 963

Stredisko Vrátna Malá Fatra

Lyžiareň Vrátna
https://www.lyziarenvratna.sk/
0914 205 971

Banská Bystrica

3MountainSport
http://www.mountainsport.sk/kontakt.php
0944 914 668

 

 

2. Čo je to Skialp / Skitouring

 

Skitouring je skvelá zábava! Čistá príroda, čerstvý vzduch, vyčerpávajúce a jedinečné chvíle osamote alebo s priateľmi.
Aby ste si to všetko mohli užiť naplno, musíte mať nielen dobrú prípravu, ale aj správne lyžiarske turistické vybavenie.
Skitouring je výnimočný zimný šport, ktorý kombinuje výstup na cieľové miesto, štandardne vo vysokohorskom teréne a freeskiing s jedinečným zážitkom z hôr, ktorý vás dostane preč z davu.

 

Nikde inde sa človek necíti slobodnejší a viac v kontakte s prírodou. Okrem toho skitouring vyžaduje a hlavne podporuje fyzickú zdatnosť, pretože všetko sa začína viac alebo menej namáhavým výstupom.
Ale na to sa rýchlo zabúda, pretože na vrchole nás za odmenu čakajú hlboko zasnežené svahy a nerušené a odľahlé zjazdy. Skitouring v sebe kombinuje výstup na cieľové miesto a samozrejme aj zjazd dole. Obe tieto aktivity vyžadujú špeciálne vybavenie.

 

Začneme skitouringovou lyžiarskou výbavou. Základom sú ľahšie skitouringové lyže so špeciálnym stúpacím viazaním a samozrejme stúpacími pásmi, ktoré používame na výstup.
To isté platí aj o lyžiarkach, sú tiež špeciálne vyvinuté pre skitouring. Väčšinou sú ľahšie a pohodlnejšie, ako bežné lyžiarky a majú prepínací mechanizmus na výstup a následne zjazd.
Pretože počas skitouringu často prechádzate terénom rôzneho sklonu a strmosti, mali by ste použiť aj skitouringové palice. Zvyčajne majú väčší košík, ktorý sa v prachovom snehu neprepadá. Majú nastaviteľnú dĺžku a protišmykový povrch pod rukoveťou.

 

 

3. Ako si vybrať skialp lyže

 

Touringové lyže predstavujú základ skitouringovej výbavy a s všestrannými vlastnosťami ponúkajú vyváženú zmes hmotnosti pre, čo najľahší výstup a stability pre pôžitok zo zjazdu.
V porovnaní so zjazdovými lyžami sú touringové lyže navrhnuté tak, aby boli podstatne ľahšie. Prečo? Počas celého výstupu totiž lyže musíte “ťahať” so sebou hore a onedlho oceníte každý ušetrený gram.
Všetky touringové lyže sú samozrejme vybavené systémom pripevnenia stúpacích pásov, ktoré sú nevyhnutnou podmienkou pre samotný výšlap.

 

Pretože sa predpokladá, že samotný zjazd bude väčšinou v neupravenom teréne mimo zjazdovky, skitouringové lyže sú skonštruované oveľa mäkšie, širšie a majú menšiu torznú tuhosť. Vďaka tomu sú veľmi flexibilne a veľmi dobre plávajú v hlbokom snehu. Aby každý milovník skitouringu si našiel to svoje, a teda lyže, ktoré najlepšie vyhovujú jeho potrebám, väčšina výrobcov ponúka širokú škálu touringových lyží, od veľmi úzkych turistických lyží pre výkonnostný skitouring až po široké modely orientované na freeride.

Aké touringové lyže si vybrať?

Všeobecne platí, že čím dôležitejší je pre vás rýchly a ľahký výstup, tým ľahšia a užšia by mala byť lyža. Ak vám záleží viac na zjazde – najmä v mäkkom a hlbokom snehu – potom by ste si mali zvoliť širšiu lyžu!
Výkonnostné touringové lyže sú optimalizovane na výšlap, pričom majú naozaj nízku hmotnosť a sú pomerne užšie. Konštrukčne používajú odľahčené materiály a sú menej tuhé. Preto vyžadujú lepšiu techniku ​​pre zjazd špecificky v neupravenom teréne a tvrdom snehu. Vďaka svojej nízkej hmotnosti sú menej stabilné a nie sú vhodné pre vysokú rýchlosť.

 

Skialpinistické touringové lyže predstavujú dlhodobo najpreferovanejšie a najvyhľádavanejšie univerzálky. Pri šírke okolo 90 mm pod viazaním, relatívne nízkou hmotnosťou a dobrou obratnosťou kombinujú výhody naozaj všestrannej lyže, ktorá pomerne ľahko stúpa a hlavne nesklame pri zjazde.

 

Posledná kategória Freeride touringových lyží, ktoré sú určené pre vysoký výkon a ovládateľnosť pri zjazde, a to za každých snehových podmienok. So šírkou pod viazaním 90 až 110 mm a tuhšou konštrukciou poskytujú optimálne vlastnosti pre zjazd vo vysokých rýchlostiach ako aj dostatok zdvihu pre jazdu v hlbokom snehu. Samotná šírka a masívnejšia konštrukcia lyže sa však odráža v náročnejšom výšlape.

 

Tak, čo už aký typ touringových lyží Vám bude najviac vyhovovať?
Všetky typy touringových lyží samozrejme nájdete na našom e-shope. V prípade ak potrebujete poradiť radi Vám pomôžeme 🙂

 

 

4. Ako si vybrať skialp lyžiarky

 

Skitouringové lyžiarky. Ľahké a pohodlné pri výšlape, pevné a bezpečné pri zjazde. Základné prvky skitouringových lyžiarok (tuhý skelet, pohodlná vnútorná papuča a zapínacie pracky) sú identické so zjazdovými lyžiarkami.
Rozhodujúcim rozdielom je mechanizmus chôdze “walking mode”, pri ktorom sa uvoľní komín lyžiarky (horná časť skeletu v kĺbe) umožňujúci kĺzavý pohyb pri výšlape. Keď dosiahnete vrchol, stačí prepnúť lyžiarky do zjazdového módu a lyžiarky sú pripravené na zjazd.

 

Skitouringové lyžiarky sú všeobecne ľahšie ako zjazdové, takže nemusíte ťahať do kopca zbytočnú váhu.
Podobne, ako pri touringových lyžiach platí: čím ľahšia je lyžiarka, tým je výstup menej namáhavý. Pokiaľ však uprednostňujete pôžitok zo zjazdu, uprednostnite radšej tvrdšie a teda, trochu ťažšie lyžiarky.
Väčšina skitouringových lyžiarok má na špici takzvané “tech inserts” služiace na upínanie do “tech viazaní”.

 

 

5. Viazania na skialp

 

Najväčší rozdiel od bežného zjazdového lyžiarskeho viazania je pri skitouringovom viazaní samotný systém stúpania. V zásade tento systém umožňuje vykonávanie “krokov”, a to tým, že sa odomkne päta viazania. Špička ostáva vždy pevne spojená s lyžou. Skitouringové viazanie je tak odomknuté pre výstup a naopak uzamknuté pre zjazd.
Pretože sa počas výstupu mení uhol svahu a teda, aj stúpania skitouringové viazania sú vybavené tzv. podpierkami väčšinou v troch režimoch (neutrálny 0 °, režim cca. 9 ° a tretí režim cca. 14 °)

 

Tech alebo rámové viazania? Každé má svoje výhody. So správne zvoleným viazaním vzhľadom na vaše očakávania si Skitouring určite vždy užijete. Pokiaľ uprednostňujete výkonnostný skitouring, a teda cieľom je samotný výšlap, vyberte si jednoznačne “tech” viazanie. Tento typ viazania je naozaj ľahký, avšak má stále dostatočnú tuhosť pre plnohodnotný zjazd. Systém je založený na tom, že lyžiarka je do viazania upnutá na špičke pomocou “pinov”. Pri stúpani sa tak dvíha iba lyžiarka.

 

Naopak pokiaľ je výstup pre Vás iba cesta na vrchol a cieľom skitouringu je neodolateľný zjazd vo voľnom teréne, potom si vyberte “rámové” viazanie. Je oveľa pevnejšie a robustnejšie ako “tech” viazanie, ale samozrejme aj ťažšie. Lyžiarka je celá upnutá vo viazaní, pričom pri móde stúpanie sa dvíha s lyžiarkou celé viazanie.

 

 

6. Ako si vybrať skialp pásy

 

Keď treba kĺžu, potom zase bránia skĺznutiu. Bez skitouringových pásov nie je Skitouring! Ako fungujú skitouringové pásy?
Pásy majú vnútornú stranu pokrytú adhéznym materiálom “lepidlom” a háčikmi na prednej a zadnej strane, čím sa zabezpečí pevné upnutie pásov na sklznicu lyže.

 

Vonkajšia strana je zase pokrytá extrémne krátkymi vláknami zo syntetického resp. prírodného materiálu česanými na jednu stranu tak, aby „kĺzali“ pri pohybe dopredu (do kopca), ale potom sa zaseknú o povrch snehu, ktorý zabráni ich posunutiu dozadu (prekĺznutiu naspäť).

 

Skitouringové pásy sa väčšinou vyrábajú pre každý model lyže alebo sa prispôsobujú na požadovanú veľkosť lyže orezaním špeciálnym nožom. Hrany lyží zostávajú voľné, aby pri prechode cez tvrdý sneh/ľadové platne špecificky pri traverzovaní lepšie držali.